Васил Велев: Цената на тока в Швеция днес е 30 лв., у нас - близо 300. Очевидно имаме проблеми тук
" Оставаме в подготвеност - код жълто, условно. "
Това сподели пред БНР Васил Велев, ръководител на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), по отношение на отсрочените митинги на бизнеса против високите цени на тока.
Парламентарните групи, с които са се срещнали, са ги уверили, че ще поддържат законодателни разпореждания, позволяващи Министерството на енергетиката и Министерският съвет да създадат стратегия за компенсиране на свръхвисоките цени. Станало е дума и за средносрочен механизъм, който да носи сигурност на вложителите и да сработва в такива обстановки, а не " когато избухнат цените ", да се бие паника, изясни Велев.
Внесено е и предложение тези разпореждания да важат за цялата 2025 година, освен за трите месеца – до март, в които се простира действието на краткотрайния закон за приходите и разноските до приемането на закон за бюджета, акцентира той.
" Влизането в действие ще бъде от 1 януари. "
Цената в Швеция през днешния ден е 30 лв., у нас е близо 300 лева, а сме на един общ пазар. Очевидно имаме проблеми тук, в Югоизточна Европа, за които е добре правителството да търси и компенсиране на европейско ниво, посочи Васил Велев.
Той добави, че контролираната цена от 138 лева на мегават час е за детски градини, учебни заведения, молитвени домове и читалища.
" Тази стратегия се самофинансира, не употребява от бюджета средства ", посочи Велев.
" Това не просто не са помощи, а частични компенсации – отчасти възобновяване на надвзетото. Ако може да приказваме за помощи – това е за бита, тъй като там цената е под цената на микса. "
Небитовите консуматори са над 600 000 и тук влизат освен индустриални предприятия, само че и обществената сфера, опазването на здравето, културата, администрацията, сподели още Васил Велев. По думите му, всички, които не са битови консуматори, са наранени от тези свръхвисоки цени.
При всички случаи е добре бързо да се одобри закон за цялата година, защото съгласно този краткотраен закон ще се правят по-големи разноски, само че с цел да се събират по-големи доходи, трябват промени, а не може да се внасят усложнения със задна дата, разяснява ръководителят на АИКБ в предаването " Преди всички ".
" По тази траектория, по която се движим последните 2-3 години, сигурно ще катастрофираме ", съобщи Васил Велев по отношение на опасенията за огромен недостиг.
В Румъния следваха политики на раздути дефицити и обществени разноски и в този момент са принудени да замразяват доходи – по-мек гръцки сюжет. За да не се случва това, би трябвало по-разумна бюджетна политика, добави той.
" Доходите са вдигнати изпреварващо инфлацията. Ако приказваме за минималната заплата, тя е вдигната с 38% за две години, единствено за тази година с 15%. "
Очакванията са за декември инфлацията да покрие условията, уточни Велев по отношение на критериите за еврозоната.
" За да няма по-голяма инфлация от естествената, по тази причина са и тези стратегии за отплата на свръхвисоките цени. "